piątek, 22 stycznia 2010

Krajki jeszcze raz


Kolejna porcja fotek krajek bardkowych w wersji "technicznej", a nie artystycznej, czyli skanowanie, aby wzór był maksymalnie czytelny. Wzory regularne, identyczne po obu stronach krajek


A tu fotki krajek w użyciu. Nie zdążyłam zrobić fotek wcześniej, więc zamieszczam "na modelu". Na zdjęciu detal męskiego stroju średniowiecznego czyli krajka jako ozdobne obszycie:

Szara krajka z czerwonym wzorem


Krajka w odcieniach brązu


Pozdrawiam


3 komentarze:

ipsa pisze...

a właśnie miałam pytać do czego one są tak naprawdę:) bo mi się w umyśle pojawiło ozdobienie spódnicy czy torebki;) ale ładniuchne są:) drugi i ostatni bardzo mi się podobają

kerlaja pisze...

Dzięki ;)
Krajki to ozdobne taśmy i dawniej były wykorzystywane właśnie jako ozdobne obszycie stroju (np. mankietów, dekoltu, dołu koszuli, tuniki, sukni itp, krawędzi płaszcza), jako pasek, a u mężczyzn w średniowieczu dodatkowo jako element przytrzymujący nogawki (spodnie były szerokie i krajkami między innymi obwiązywano nogawki od kostki do kolana- dla wygody i ozdoby). To taki mały wykład historyczny;)
A teraz służą... do czego dusza zapragnie. Jako ozdobienie spódnicy czy torby też. Jako pasek również lub pasek do torby. I do każdego innego celu, o którym się pomyśli ;)

22 stycznia 2010 12:20

ipsa pisze...

dziękuję za wykład, bardzo lubię historię:) teraz już będę wiedziała:)

Prześlij komentarz